Що необхідно знати про психологічне консультування

Часто на нашому життєвому шляху виникають різного роду непрості події, труднощі, або ми потрапляємо в якісь психотравмуючі кризові ситуації. Так відбувалось в усі часи, не кажучи про непросте сьогодення.

Деяким людям, в силу їх особистісних особливостей, дуже важко  самостійно долати психологічні труднощі. Робота психолога-консультанта полягає в тому, що у процесі спілкування  в людини, яка звертається за допомогою, активізуються додаткові психологічні ресурси і проявляються властивості, що, у свою чергу, допомагають людині справитися з різного роду  труднощами та проблемами.

     Якщо ми відчуваємо дискомфорт у шлунку, ми поспішаємо до гастроентеролога, при поколюванні в серці – до кардіолога, при зубному болю – до стоматолога, не наважуючись, як правило, займатися самолікуванням. Хоча про шлунок, серце і карієс кожен із нас знає більше, ніж про психіку.

Психологічне консультування – це спеціально організоване спілкування між фахівцем і його клієнтом, спрямоване на підтримку клієнта, на роботу з його станами, переживаннями, взаєминами, проблемами, конфліктами. Психолог-консультант допомагає клієнтові в самопізнанні, саморегуляції, пошуку шляхів вирішення власних проблем, у спробах дослідити і прояснити свою життєву ситуацію, актуалізувати додаткові ресурси, щоб адаптуватися до нових умов чи знайти вихід із складних для нього обставин. Психолог-консультант працює з психічно здоровою особистістю. Мається на увазі, без психіатричного діагнозу.

      Індивідуальні консультації психолога містять в собі діагностичну, рекомендаційну і корекційно-розвиткову складову.  Основним засобом дії є бесіда, а головним інструментом впливу – особистість психолога.

       Буває, що, прийшовши до психолога-консультанта, людина вперше замислюється про власну роль у своїх життєвих невдачах і починає розуміти, що для того, щоб йому дійсно допомогли, однієї або навіть декількох зустрічей із психологом недостатньо. Зазвичай для успішного консультування необхідні декілька регулярних зустрічей (існує короткострокове або довгострокове консультування). Із цього не випливає, що клієнт відразу ж звернеться по серйознішу допомогу — це може трапитися нескоро або не трапитися ніколи, але навіть просте знання про те, що допомога може бути надана йому, є дуже важливим.

              Для ефективного консультування необхідно:

  Вчасно приходити на всі призначені зустрічі. Зустрічі переважно відбуваються раз на тиждень протягом 1-1,5 години. Якщо Ви пропускаєте зустрічі, то консультування буде малоефективним.

  Активно працювати над Вашими цілями протягом тижня. Результати консультування залежать від того, якою мірою Ви візьмете на себе відповідальність за досягнення власних цілей. Психолог-консультант не даватиме порад і не прийматиме рішень за Вас.

  Бути відвертими. Щиро діліться Вашими почуттями та думками, навіть якщо це для Вас незручно. Повідомляйте психолога про те, що Вас турбує в консультативній роботі, що Вам допомагає і що не допомагає.

  Продовжувати консультування попри відчуття дискомфорту. Дуже важливо продовжувати консультування, навіть якщо Ви відчуваєте дискомфорт щодо розмов на болісні теми. Ці відчуття є природними й інколи неминучими в процесі консультування.

  Набратися терпіння. Процес консультування займає деякий час. Ваші проблеми розвивалися роками, їх неможливо вирішити за декілька зустрічей. У таких випадках потрібно працювати протягом певного періоду часу.

  Обговорити із психологом-консультантом свою готовність закінчити консультування. Для Вашого консультанта важливо знати, що Ви почуваєтесь готовими завершити Вашу роботу в консультуванні. Консультант може підтримати Ваше рішення або заохотити Вас переглянути його. Важливо пам’ятати, що остаточне рішення залишається за Вами.

Варто  звернутися на консультацію до

 практичного психолога, якщо у Вас

• пригнічений настрій;
• відчуття неповноцінності;
• труднощі в міжособистісних стосунках;
• втрата бажання спілкуватися з іншими;
• надмірна самокритика, невпевненість у собі;
• проблеми з навчанням та низька самооцінка;
• самотність і ностальгія за домом;
• стрес, депресивний стан;
• почуття тривоги, страху через складні життєві обставини;
• страхи, пов’язані з публічними виступами;
• сумніви з приводу професійного самовизначення;
• втрата важливих стосунків.

        Людей, в яких немає проблем, не буває. Тому консультування час від часу потребують всі, і краще не чекати, коли ця чи інша проблема набере незворотній характер, а душевний біль почне переростати в соматичні захворювання. Як свідчить світова статистика, 70% пацієнтів, які роками звертаються за терапевтичною допомогою до лікарів, потребують не медичної, а психологічної (психотерапевтичної чи психіатричної)  допомоги.

Практичний  психолог Н.О.  Филь