100-річчю Української революції присвячується

 

Протягом 2017-2021 років в Україні вшановуються події до 100-річчя Української революції. З нагоди відзначення цих подій, в рамках проведення декади циклової комісії викладачів соціально-економічних та природничих дисциплін, відбулася Година спілкування «Українська революція: від створення ЗУНР до проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР» студентів перших курсів Гадяцького коледжу культури і мистецтв ім. І.П.Котляревського, підготовлена викладачем історії Недвигою О.М.

Найважливішою подією осені 1918 року стала боротьба населення Західної України за свою державність на завершальному етапі Першої світової війни. З початком розпаду Австро-Угорської імперії держави Антанти визнали право Польщі на відновлення своєї державності.  Слідом за цим у Кракові була створена ліквідаційна комісія, з правом передати Польщі українські землі. Саме в жовтні-листопаді активізували свою діяльність прихильники незалежної України у Східній Галичині.

Вирішальним кроком у цій боротьбі стало взяття під контроль українськими січовими стрільцями на чолі з Дмитром Вітовським усіх головних пунктів Львова і підняття над ратушею синьо-жовтого прапора. А в наступні дні було взято владу в містах Станіславі, Тернополі, Золочеві, Сокалі та інших центах Східної Галичини.

13 листопада 1918 року було проголошено створення Західноукраїнської Народної Республіки. Президентом було обрано Євгена Петрушевича, а керівником уряду – Державного секретаріату – Костя Левицького. Подальші події показали глибину прагнення українських політиків початку ХХ ст. не тільки до створення суверенної держави, але і до єдності Заходу та Сходу України. Свідченням цього стало проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року. Століттями розірваний український народ визволився з неволі – Лівобережна Україна вийшла з Російської, а Правобережна – з Австро-Угорської імперій – і возз’єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.

Пригадуючи ці історичні події, студенти та викладачі коледжу переглянули кадри кінохроніки періоду визвольної боротьби і урочистостей з нагоди проголошення Акту злуки 22 січня 1919 р. на Софійській площі у Києві. Тоді було урочисто проголошено: “Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України – Галичина, Буковина, Закарпаття і Придніпрянська Україна – в одну Велику Україну… Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу”. .
Злука земель у 1919 р. стала міцним підґрунтям як для відновлення незалежності України та наступної її розбудови, так і для нинішньої єдності українського народу в рішучій протидії російському агресору та в бажанні жити в цілком незалежній та реформованій державі.

Активна громадянська позиція сучасної студентської молоді, її здатність адекватно реагувати на виклики часу та путінську пропаганду, є однією із засад боротьби за соборність України, відновлення територіальної цілісності, а саме –  деокупації Криму та повернення Україні окупованої частини Донбасу.

О.М. Недвига, викладач суспільних дисциплін Гадяцького коледжу культури і мистецтв

 

 

You may also like...

Залишити відповідь