85: ПАМ’ЯТІ МАЙСТРА
«КИСІ́ЛЬ Григорій Олексійович(01. 02. 1936, с. Великий Бакай Решетилів. р-ну Полтав. обл.) – художник декоративно-ужиткового мистецтва. Засл. майстер нар. творчості (2006). Обл. премія ім. Панаса Мирного (2007).Оформив Гадяц. літ. музей родини Драгоманових (1991). Розробляє візерунки для вишивання (схеми ікон, портретів видат. людей України, орнам., шрифт. і темат. композиції у техніці хрестик), опубл. у ж. «Жінка», «Україна». Автор альбомів «Українська вишивка. Орнаменти, шрифти, тематичні композиції» (2005, вип. 1), «Українська вишивка. Портрети видатних людей Полтавщини» (2007, вип. 2), «Українська вишивка. Ікони, релігійні композиції» (2008, вип. 3), «Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка» (2013, вип. 4; усі – Полтава»
ось так, стисло й лаконічно, в Енциклопедії сучасної України подано інформацію про Григорія Олексійовича Кисіля – видатного митця, справжнього Українця, чудового педагога, прекрасну людину… А те, що його ім’я ще за життя увійшло до енциклопедичної пам’яті cучасної України, свідчить про знаковість постаті митця з Гадяча, з полтавської землі.
Сотні мистецьких робіт, десятки виставок на рідній Полтавщині, в Національному Палаці мистецтв «Україна», в Національному фонді культури України, численні публікації в друкованих виданнях, плеяда учнів та послідовників…
1 лютого Григорію Олексійовичу виповнилося б 85…

Чотири роки тому, сповнений ідей, творчих планів і проєктів, митець пішов від нас у вічність, але його величезний спадок не став непорушною історією. Сьогодні у Гадяцькому фаховому коледжі культури і мистецтв ім. І.П.Котляревського різноманітним мистецьким технікам навчаються студенти спеціальності «Декоративно-прикладне мистецтво», створеної за ініціативи Григорія Олексійовича, де разом з його колишніми учнями, а нині викладачами коледжу, працюють Оксана Кисіль та Ірина Середа – доньки педагога-митця. Галерея з 18 вишитих портретів видатних полтавців, виконаних Іриною Середою, стала неординарним експонатом Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.
А ще – диво! За чоловіковою розробкою дружиною майстра Анізією Михайлівною Кисіль була вишита ікона святого Миколая Мирлікійського, яку подружжя подарувало Свято-Успенському собору в м. Гадячі і яка виявилася справді чудотворною, адже вишитий образ святого залишає відбиток на склі, під яким зберігається ікона!
У травні 2019 року неоціненним подарунком для Канівського музею Тараса Шевченка та для його відвідувачів став вишитий альбом «Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка» – унікальна колекція з 75 вишитих портретів та художніх композицій з вишитими афоризмами – цитованими рядками з поезій Великого Кобзаря.
Ця грандіозна колекція, обʼєднавши 78 майстринь у бажанні увіковічнити образ Кобзаря, була створена вишивальницями з Полтавщини за організації та безпосередньої участі Катерини Калініченко, випускниці нашого закладу освіти. Та перш ніж потрапити до числа найцінніших експонатів музею Тараса Шевченка, колекція промандрувала майже сім тисяч кілометрів «по дорозі» до Канева й була представлена у більшості обласних центрів України – саме про це мріяв Майстер!
01.02.2021 Григорію Олексійовичу мало б виповнитися 85… Щодня десятки майстринь-вишивальниць в Україні та поза її межами творять на тканині вишивані дива за узорами, картинами, портретами, іконами, автором та розробником яких є Григорій Кисіль. Нині десятки його учнів ідуть творчим шляхом свого вчителя. Сьогодні на фасаді Гадяцького фахового коледжу культури і мистецтв ім. І.П. Котляревського розміщена меморіальна дошка пам’яті заслуженого майстра народної творчості України Григорія Олексійовича Кисіля, ім’я якого, як і сотні його робіт, стало неоціненним надбанням українців.





