«Веде нас в бій борців упавших слава»

Впродовж століть сотні тисяч українців полягли, свідомо виборюючи право народу на незалежну державу. Вивчення документів, спогадів, щоденників, переоцінка історичних подій дає змогу гідно вшанувати забуті імена, невідомих зробити відомими. І це потрібно і живим, і мертвим.

Інститут національної пам’яті закликав цього року вшановувати сучасних захисників і захисниць України та воїнів УПА під гаслом «Боролись! Боремось! Поборемо!». Діяльність Української повстанської армії (створена 14 жовтня 1942 року) –  серед недостатньо відомих українському суспільству подій. У СРСР все зробили для того, щоб заплямувати, сформувати негативний образ бійця ОУН-УПА у світі. Мало кому відомо, що питання «звірства» УПА розглядалось Нюрнберзьким трибуналом, де було підсумовано, що жоден український націоналіст не засуджений трибуналом. Навпаки вказано, що вони боролись проти нацистів, і їх рух спрямований на досягнення державності та самостійності.

Серед відомих, але недостатньо вшанованих – постать нашого земляка, уродженця Миргородського повіту Кирила Осьмака. Все його життя було присвячене боротьбі за створення незалежної України. Від Української революції 1917-22 років до Другої світової війни. Із його біографією та цікавими фактами життя студенти Гадяцького фахового коледжу культури і мистецтв ім. І.П.Котляревського познайомились напередодні відзначення Дня захисника України. Серед інших джерел, про його біографію можна прочитати на сторінці  інтернет-видання «Українська правда» під інтригуючим заголовком «Кирило Осьмак – полтавчанин, який керував бандерівцями». Саме так, у липні 1944 року було створено Українську головну визвольну раду як верховний політичний орган керівництва визвольною боротьбою. Підпільний парламент України, що воювала, очолив колишній представник революційного парламенту Української Народної Республіки – Центральної Ради Кирило Осьмак.

Розпочата Росією війна у 2014-му, а потім і повномасштабне вторгнення спонукали сотні тисяч українців узяти до рук зброю і стати захисниками. Героїчні сторінки минулого надихають сучасних захисників і захисниць України, які мужньо  боронять свободу і незалежність України та стають прикладом для підростаючого покоління.

Ми дякуємо їм, героям незламним, відважним, мудрим і намагаємось кожен на своєму місці, всім можливим, докладатись до якнайшвидшої ПЕРЕМОГИ.

О.Недвига, викладач суспільних дисциплін

You may also like...

Залишити відповідь