Талант бути Українцем

Що таке людська доля? Що таке талант людини? Що таке творчість? Що таке бути митцем? Що таке бути Українцем?

Все від Бога – правильно! Все від батьків – правильно! Все від рідної землі – теж правильно!  А ще від самого себе, від вміння правильно обрати справу свого життя, від вміння і бажання працювати щоденно, щодобово, без вихідних і відпусток, послідовно, день за днем, рік за роком. Думка за думкою, крок за кроком, рядок за рядком творити, щоб потім усе, без останку, віддати людям, все, чим наділив тебе Бог, батьки, рідна українська земля. Віддати людям те, що вмієш тільки ти!

Відомий, без перебільшення, не лише в Україні, а й у світі митець – заслужений майстер народної творчості України Григорій Олексійович Кисіль, викладач – методист, відмінник освіти України, лауреат обласної премії ім. Панаса Мирного, викладач, засновник спеціальності  «Декоративно-прикладне мистецтво» Гадяцького училища культури ім. І.П. Котляревського, який 1  лютого відзначатиме своє 80 – ліття!

Годі й перелічити про все зроблене художником. Втім, головне творче захоплення – вишивка.

Григорій Олексійович автор сотень розробок для вишивки, опублікованих у журналі «Жінка», які увійшли до кількох художніх альбомів.  Це представлені вишиті хрестиком українські орнаменти, шрифти, тематичні композиції.
Рік за роком у кожну вільну годину, а ще частіше  – у нічний час, він сідає за робочий стіл, щоб зайнятися найулюбленішою справою – створенням художніх розробок для вишивання. Робота ювелірна. Вона не приносить грошей (швидше навпаки). Вона приносить творче задоволення.      Сьогодні вже видано кілька  тематичних альбомів.

У  2005 році, за кошти Гадяцької райради, було видано перший альбом “Українська вишивка”. Далі були – «Портрети видатних людей Полтавщини», «Українська ікона», «Портрети Тараса Шевченка» – останній альбом, виданий до 200-річчя від дня народження великого Кобзаря.«Тарас Шевченко,- говорить Григорій Олексійович, – це Святе Письмо, світоч. Він – сьогоднішній. Його слово – віще». А ікона Св. Миколая Чудотворця зі Свято-Успенського собору Гадяча, вишита дружиною художника Анізією Михайлівною, справді чудотворна, про що знають не лише гадячани.

Нещодавно за кошти Гадяцької районної ради було видано розробку для ікони “Тайна вечеря”.

Загалом, всі альбоми автора  затребувані вишивальницями з  усієї України, і навіть, з-за кордону.

А ще митцем – вчителем підготовлено, за його художніми розробками кілька   великих виставок студентських та авторських робіт декоративно-прикладного мистецтва:  у Національному палаці мистецтв „Україна“, у Національному виставковому центрі(ВДНГ), у Національному фонді культури (м.Київ).

За ініціативи викладача та його безпосередньої участі, було проведено багато виставок творчих студентських робіт  у Полтаві, Кременчуці, у багатьох районах Полтавщини.

Художньо-мистецький рівень виставок відомий і гадяцькій аудиторії – це і численні виставки, які проходили під час звітів училища у кіноконцертній залі «Дружба»,   на Соборній площі, виставки , різні за тематикою, у виставковій залі Гадяцького історико – краєзнавчого музею.  А щорічні Великодні виставки, організовані у Гадячі, за словами Владики Федора, Єпископа Полтавського і Кременчуцького,   стали духовною школою, школою Українського Патріотизму і для дорослих, і для школярів.

А нещодавні, восени 2015 року, виставки у Полтавській галереї мистецтв, у Полтавському краєзнавчому музеї ім. Бориса Кричевського мали, без перебільшення величезний культурно-мистецький резонанс не лише у середовищі митців-професіоналів а й серед пересічних відвідувачів, для багатьох  з  яких мистецька школа, створена Григорієм Киселем стала справжнім відкриттям. Адже мистецький рівень робіт з року в рік зростає, бо в цьому Григорію Олексійовичу допомагають його талановиті доньки,  до речі, теж викладачі училища Оксана Кисіль та Ірина Середа.

Протягом всього життя  Григорій Олексійович працює ще і  як художник – оформлювач . Він здійснював оформлення інтер’єру головного корпусу, ряду кабінетів училища, експозицію міського літературного музею родини Драгоманових.  Здійснює   художнє оформлення багатьох масових заходів міста, району.   А ще: назва нашої газети «Гадяцький вісник» виконана шрифтом, розробленим Григорієм Олексійовичем, на в̕ їзді до Гадяча, табличка – назва міста – це також шрифт Григорія Кисіля.

Викладач, який виховав десятки учнів, Григорій Олексійович Кисіль  неодноразово брав участь в організації та проведенні обласних семінарів-практикумів викладачів шкіл естетичного виховання на базі училища культури, регіонального дитячого конкурсу, образотворчого мистецтва «Барви Лесиного гаю». Він – учасник  багатьох Всеукраїнських науково-практичних конференцій, де  висловлював своє бачення  шляхів збереження традицій народного мистецтва в сучасній мистецькій освіті, місця українського декоративно-ужиткового мистецтва у сучасному мистецтві дизайну.

Упродовж усього життя, все, до чого торкається душа, рука майстра, чи то за робочим столом, чи то у навчальній аудиторії, чи то у побуті  – стає твором  українського мистецтва.

Вже багато-багато років горде ім‘я нашого міста  Гадяч, широко знане значною мірою  і завдяки невтомній, щоденній творчій праці УКРАЇНЦЯ, з великої літери Григорія Олексійовича Кисіля,  що  народився 1 лютого 1936 року в с.Великий Бакай Решетилівського району на Полтавщині.

А ще попереду, говорить ювіляр: «Наслідуючи приклад моєї славної землячки, талановитої письменниці, вченого, етнографа Олени Пчілки, яка у свій час видала декілька альбомів «Українські узори», я підготував до друку свій пʼятий альбом «Українська вишивка. Узори». У ньому подано узори рушників, сорочок, декоративно-орнаментальних, тематичних композицій та шрифтів».

Тож від усієї душі зичимо здоров‘я і творчих успіхів ювілярові!

Так, бути Українцем –  то великий талант.

 UCH_3979 UCH_3981 UCH_3994 UCH_4000 UCH_4002 UCH_4009 UCH_4014 UCH_4025 UCH_4032 UCH_4035 UCH_4040 UCH_4044

А.М.Насменчук, директор Гадяцького училища культури імені І.П.Котляревського,   заслужений працівник культури  України 

You may also like...

Залишити відповідь