Екскурсія в історичні міста Батурин та Ромни

Екскурсія в історичні міста Батурин та Ромни

П’ятого жовтня студенти та викладачі спеціалізації « Декоративно- прикладне мистецтво» побували  на екскурсії в містах Ромни та Батурин.

В Роменському краєзнавчому музеї ми ознайомилися з матеріалами археологічної колекції: палеонтологічні знахідки, предмети скіфських курганів Посулля, слов’янського городища; предметами козацької доби: зброєю 17-18  століття, предметами побуту, старовинними документами, рідкісною парсуною  Богдана Хмельницького 18 століття і т.д.

Особливо цікавими для мене були предмети домашнього вжитку: витончені люстри, вироби із фарфору та кераміка, старовинні меблі, бронзові статуетки, картини, гобелени, вишиті рушники …

 

 

Культурний заповідник «Гетьманська столиця» в Батурині включений до списку історичних населених пунктів України. Тут в свій час була розташована резиденція гетьманів Лівобережної України – Дем’яна Многогрішного, Івана Самойловича, Івана Мазепи і Кирила Розумовського. Ми відвідали реконструйовану цитадель Батуринської фортеці, Гетьманський будинок І.Мазепи, Будинок генерального судді В. Кочубея та палац К.Розумовського.

 

 

Саме І. Мазепа перетворив Батурин на столицю європейського зразка. Місто мало 20 тисяч населення, 40 церков та 2 монастирі.

 

 

В 1708 році І. Мазепа виступив у союзі з Карлом ХІІ. Тоді Петро І дав  наказ знищити Батурин, не залишаючи ні жінок, ні дітей. Цією операцією командував А. Меншиков. Кількість загиблих в ті трагічні дні складає за останніми дослідженнями біля 16 тисяч осіб, серед яких – 7 тисяч козаків, оборонців фортеці, а решта – мирні жителі. На честь загиблих батурінців у 2004 році було установлено пам’ятний  Хрест на території цитаделі.

Єдина споруда, яка вціліла після Батуринської трагедії – Будинок генерального судді В. Кочубея. В 1994 році після часткової реконструкції будівлі тут відкрили музей. З  експонатів, які тут розміщені, можна дізнатися про життя козаків та про романтичні відносини доньки  Кочубея   Мотрі з І.Мазепою.

Тут експонуються гравюри В.Лопати, С. Якутовича, скульптора  В. Авули ,  А. Гончара, воскові скульптури писаря і судді.

В 2009 році була повністю закінчена реконструкція цієї будівлі (окрім підсобних приміщень).

 

 

Ще однією пам’яткою історії є палац останнього гетьмана К.Розумовського. Нинішня будівля зводилась за кресленнями шотландського архітектора Ч. Камерона в 1799-1803 роках. Відродження зруйнованої  пам’ятки розпочалось за ініціативою колишнього Президента України В.Ющенка. У 2009 році повністю  закінчено реставрацію палацу, на його базі створено музей.  Тут повністю відтворено вишукані інтер’єри, розміщена експозиція  присвячена  українському гетьманству.

У Батурині не вистачить одного дня, щоб досконало ознайомитись із усіма  експонатами.  А насправді хотілося ще й руками доторкнутися, щоб відчути розкіш того часу. Але, не дай Боже, відчути те лихо, яке перенесли батуринці у 1708 році.

 

Я горда тим, що в Україні знайшлися небайдужі люди,  які вклали власні кошти в реставрацію і відродження цих історичних місць.  А ще, вдячна адміністрації коледжу та викладачам  за  організацію  цікавої екскурсії в історичне та культурне минуле нашої держави

 

Студентка  І ДПМ  Тренбач Каріна

 

You may also like...

Залишити відповідь